/Jak schłodzić psa w upał?
Pies w upał - jak schłodzić psa w upał

Jak schłodzić psa w upał?

Za oknem powoli aura staje się coraz cieplejsza, a tym samym coraz trudniejsza do zniesienia dla czworonogów. Jak pomóc psu w czasie upału i o czym należy pamiętać? Podpowiadamy.

Pies w domu w upał

Zostawiając psa samego w domu w czasie upału należy zadbać o szereg rzeczy, aby pies czuł się dobrze i gorąco nie doskwierało mu zbyt mocno, a już na pewno nie wolno dopuścić do sytuacji, w której temperatura w domu lub w pomieszczeniu zagraża jego życiu.

Pies musi mieć stały dostęp do wody pitnej. Jeżeli zostawiasz psa na dłużej zostaw większy pojemnik z wodą lub zainwestuj w specjalny dozownik, z którego regularnie będzie lała się psu woda. Dzięki temu nie odwodnisz pupila co jest bardzo ważne. Warto do miski z wodą dodawać kostki lodu, a jako przekąski – zmrożony kong z mokrą karmą lub białym serem.

Jeżeli okna Twojego mieszkania wychodzą na słońce, zadbaj o klimatyzację w pomieszczeniu, wiatrak, zasłoń i zamknij okna i drzwi, aby ciepłe powietrze nie dostawało się do środka. Jeżeli dysponujesz ogródkiem, możesz schładzać psa (ale nie rozgrzanego!) wodą lub wykorzystać specjalne baseniki dla psów. Twój pupil będzie Ci za to bardzo wdzięczny, a przy okazji będzie miał świetną zabawę. Na rynku zoologicznym istnieje także szeroka oferta akcesoriów chłodzących takich jak maty chłodzące czy kamizelki. Warto skorzystać z tego, co oferuje rynek, aby przejść razem z pupilem przez ten ciężki dla niego czas.

Pies w upał na spacerze

Kiedy musisz wyjść z psem w czasie upału, staraj się dłuższe wyjścia robić rano lub wieczorem, a w południe jeśli już musisz wyjść, zadbaj o to, aby wyjście było krótkie, tylko na załatwienie najpilniejszych potrzeb. Unikaj rozgrzanych chodników, betonu i asfaltu, ponieważ mogą poparzyć delikatne psie łapki. Staraj się więc chodzić z psem jedynie po trawie. Nawet na krótkie wyjście weź ze sobą wodę w turystyczne poidełko. Warto wybierać miejsca spacerowe z dostępem do wody, której pies nie tylko będzie mógł się napić, ale także w której będzie mógł się wykąpać i schłodzić.

Szukaj miejsc zacienionych – parków i lasów. Nie wystawiaj psa na promienie słoneczne i pod żadnym pozorem NIE ZOSTAWIAJ PSA W SAMOCHODZIE. Przy temperaturze na zewnątrz wynoszącej 30 stopni, po 5 minutach w aucie robi się już 35 stopni, a po 15 – 38 stopni! Po 30 minutach w środku samochodu temperatura wzrasta do 46 stopni C, co sprawia, że pies umiera w męczarniach. Bądź odpowiedzialnym właścicielem psa, nie pozwól, aby Twój przyjaciel zagotował się w aucie. Jeśli nie masz możliwości wzięcia psa ze sobą, np. do sklepu, lepiej zostaw go w domu.

Dobrym pomysłem ochrony psa przed słońcem jest także założenie mu mokrej koszulki, która schłodzi go i ochroni przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Niektóre psy mają także alergie na słońce, dlatego jeżeli musisz wyjść z psem w czasie mocnego słońca, zadbaj szczególnie o jego nos, smarując go kremem z filtrem 50UV. Jest to część, która jest narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ nie ma na nim sierści, która chroni go przed słońcem.

Podsumowanie

W czasie upału na właścicielach spoczywa szczególna odpowiedzialność za swojego pupila. Zadbajmy przede wszystkim o wszelkie elementy chłodzące i stały dostęp do wody pitnej dla psa. Nie polewaj bardzo rozgrzanego psa zimną wodą i nie pozwalaj, aby wchodził do zbiornika z wodą, ponieważ może wystąpić u niego szok termiczny. Schłodź najpierw psa w zacienionym miejscu i dopiero kiedy jego temperatura będzie na to pozwalała, pozwól wejść mu do wody.